مقالات

گشایش مسجد ایا صوفیه و اقامه نماز با حضور اردوغان

بالاخره پس از 86 سال امروز نماز جمعه با حضور رجب طیب اردوغان در مسجد اباصوفیه برگزار شد.
به گزارش مرکز خدمات ترکیه TSC گشایش مسجد ایاصوفیه برای نماز جماعت سبب شد تا شهروندان برای اقامه اولین نماز در مسجد کبیر ایاصوفیه، از ساعات صبح در این مکان اماده شوند.
در این ارتباط فواد اوکتای معاون رئیس جمهور، مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ملی کبیر، فخرالدین آلتون رئیس بخش ارتباطات ریاست جمهوری، فخرالدین کوجا وزیر بهداشت و دولت باغچلی رهبر حزب جنبش ملی گرا نیز اردوغان را همراهی کردند و حضور پررنگ مردم حال و هوای خاصی به این مکان تاریخی داد.این در حالی است که در این مراسم تمامی شرکت کنندگاه با زدن ماسک و دستکش حضور داشتند و در بدو ورود نیز دستهای خود را ضد عفونی می کردند.همچنین تعداد کثیری توریست داخلی و خارجی به این منطقه امدند..
یاد اور می شود بر این اساس نمایندگان قشرهای مختلف مردم ترکیه و کشورهای دیگر جهان از جمله سیاستمداران، جانبازان، نمایندگان سازمان های مردم نهاد، معلولین، وکلا، نویسندگان، بازاریان و اصحاب رسانه برای شرکت در اقامه نماز جمعه فردا دعوت شده بودند.
اگر به استانبول سفر کرده باشید حتما به موزه ایاصوفیا سر زده اید که یکی از مکانهای تاریخی بسیار مهم این شهر میباشد.
موزه ایاصوفیه در زمان عثمانیان وهمچنین تا همین ۸۶ سال قبل ، مسجد بوده و محل عبادت مسلمانان اما از ۸۶سال پیش تا کنون تغییر کاربری داشته و تبدیل به موزه شده بود و توریستها از سراسر جهان برای دیدن این موزه و مکان تاریخی به شهر زیبای استانبول سفر میکردند.
اما بعد از ۸۶ سال موزه ایاصوفیا به دستور دولت ترکیه ، مجددا تغییر کاربری پیدا کرد و از موزه به مسجد تبدیل شد،
طی حکمی که دولت ترکیه صادر کرد این مکان به عبادتگاه تبدیل شد و مسلمانان میتوانند در این محل عبادت کرده و نماز بخوانند.
برای رفتن به ایاصوفیا کافیست از میدان تکسیم سوار مترو شوید به سمت ایستگاه ینی کاپی و ایستگاه بعدی‌(هالیچ) پیاده شوید و از پایین پل سوار بر تراموا شده و ایستگاه سلطان احمد پیاده شوید و از این مکان بسیار زیبا و با قدمت تاریخی دیدن کنید.
در پایان اگر مایل به دریافت مشاوره در خصوص خرید ملک-ثبت رسمی و قانونی ازدواج در ترکیه – طلاق- اقامت دائم و موقت-ثبت شرکت در ترکیه و مهاجرت-و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSC سوالات خود را از طریق واتس با کارشناسان ما مطرح نمایید و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا