مقالات

سال نو در ترکیه

 

راه های ارتباطی با مرکز خدمات ترکیه در استانبول جهت مشاوره و ثبت نام دوره ها :
905537154401+ :(Tel(WhatsApp
902122124401+ :(Tel(Office
Address: Cumhuriyet Mah,Halaskergazi Cd,Koza Apt,kat3 şişli. İstanbul

 

ترکیه کشوری مسلمان است اما آغاز سال نوی آن‌ها با سال میلادی است و مردم این کشور در ژانویه سال نو را جشن می‌گیرند.

از سال ۱۹۲۶،این کشور تقویم خود را به تقویم میلادی تبدیل کرد و ۳۱ دسامبر به شب آخر سال آن‌ها تبدیل شد. در سال ۱۹۳۵ با تصویب پارلمان، روز اول ژانویه، اولین روز سال جدید، تعطیل رسمی اعلام شد.

ترک‌ها شب سال نو را «نوئل» می‌نامند و درخت‌ها را آراسته و به عزیزان خود هدیه می‌دهند. به خصوص در شهر های بزرگی مانند استانبول، خیابان‌ها و مراکز خرید دکوراسیون خود را به مناسبت کریسمس تغییر می‌دهند و می‌توانید بابانوئل را در سطح شهر ببینید.کلیساهای تاریخی و رستوران‌ها نیز فرصت مناسبی را برای برگزاری جشن کریسمس در این کشور فراهم می‌کنند تا مردم دور هم شاد باشند.

در سراسر کشور شب سال نو با یک شام خانوادگی بزرگ آغاز می‌شود. در این شب مردم ترکیه اغلب بوقلمون بریان سرو می‌کنند و ترک‌ها به سبک ویژه‌ی خود آن را با مویز، دانه‌ی کاج و برنج می‌پزند و میل می‌کنند.

سنت‌های جالبی که در این شب وجود دارد، پرت کردن انار به ورودی خانه است! آن‌ها معتقد هستند که این کار خوش‌یمن است و خوش‌شانسی می‌آورد. اگر هم بخواهند کمتر ریخت‌وپاش کنند، به جای پرت کردن انار به در، مقابل در نمک می‌پاشند. مردم ترکیه عقیده دارند که انجام این کارها در شب سال نو رفاه و ثروت را در سال جدید به همراه خواهد آورد. باز کردن شیر آب در نیمه شب و جاری ساختن آب هم یکی دیگر رسومات ترک‌ها است که باور دارند باعث می‌شود سال پیش رو سالی پربار و پر از خوش‌شانسی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا