مقالات

به دنیا آوردن فرزند در ترکیه

این روزها یکی از پر تکرار ترین سوالات از مرکز خدمات ترکیه TSC به دنیا آوردن فرزند در خاک ترکیه است. و اینکه این کار تا چه اندازه برای گرفتن تابعیت یا اخذ شهروندی این کشور تاثیر دارد.

در حال حاضر زوج هایی هستند که ترجیح میدهند فرزندشان را در کشور ترکیه به دنیا بیاورند. و به گونه ای برنامه ریزی می کنند که هنگام تولد نوزاد در این کشور حضور داشته باشند.

لازم بذکر است که این کار انجام شدنی است و براحتی میتوانید فرزند دلبندتان را در این کشور امن و زیبا و‌ پیشرفته به دنیا آورید. و‌ مراکز و بیمارستانهای زیادی چه دولتی و چه خصوصی هستند که در این زمینه فعالیت میکنند.

اما آیا تولد فرزند در خاک ترکیه برای والدین آنها مزایایی خواهد داشت؟

به گزارش مرکز خدمات ترکیه TSC طبق قوانین ترکیه والدینی که جزو اتباع خارجی هستند، با متولد شدن فرزندشان نمی توانند تبعیت ترکیه را بگیرند. مگر آنکه یکی از آنها تابعیت ترک داشته باشند. که آن هم در مورد ترک بودن پدر یا مادر نوزاد شرایط متفاوتی دارد.

اگر خانمی فرزند خود را در ترکیه به دنیا آورد ، نوزاد او به ‌مدت شش ماه مقیم کشور ترکیه است تا در آنجا زندگی کند و بعد از آن اگر برای اقامت دائم اقدام نشود به آن نوزاد تابعیت اعطاء نمیگردد.

طبق قوانین ترکیه پس از تولد نوزاد، برای نوزاد گواهی ثبت تولد که یک گواهی رسمی است و در سیستم دولت قرار میگیرد، صادر می گردد. که از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

این گواهی این فرصت را به فرزند شما می دهد که در آینده از خدمات آموزشی و درمانی و دیگر امکانات بهره مند شود که البته استفاده از این شرایط منوط به داشتن اقامت کشور ترکیه میباشد!

و‌ این گواهی به معنای تابعیت داشتن در این کشور نیست. لذا برای اخذ شهروندی و اقامت دائم یا موقت در کشور ترکیه میبایست مراحل قانونی را‌ که پروسه آن پیش تر از طریق مرکز خدمات ترکیه TSC اطلاع رسانی شد ، طی نمایید و از طریق مشاوران حاذق در این کشوراقدام کنید.

مزایای اقامت و شهروندی ترکیه

در واقع داشتن اقامت ترکیه خصوصا اقامت دائم ، برای هر فرد مزایای زیادی را در بر دارد. که به چند مورد می توان اشاره کرد.

مانند اقدام جهت اخذ پاسپورت آن کشور و ‌سفر به بسیار از کشورهای اروپایی، امکان افتتاح حساب بانکی و بین المللی، ثبت شرکت ، دریافت تسهیلات و وام، سکونت و زندگی در یک کشور امن، تحصیلات ارزان فرزندان در دانشگاه ها و بسیاری امکانات دیگر.

که همگی باعث می شود که افراد به فکر تولد فرزند خود در این کشور بیفتند تا بتوانند آینده بهتری را برای فرزندان خود رقم بزنند.

بر اساس این گزارش مواردی که ذکر شد مربوط به زوجینی است که هر دو از اتباع خارجی باشند. و تولد فرزند شما فقط در سیستم دولت این کشور ثبت می شود.

و با پایان یافتن زمان قانونی اقامت و خروج از این کشور ،اقامت نوزاد شما هم پایان می یابد و فقط گواهی ثبت تولد در این کشور می ماند.

این به معنای اخذ تابعیت ترک نیست اما اگر والدینی با برگه تولد در این کشور بیش از موعد مجاز اقامت داشته باشند ،این اقامت غیر قانونی است و طبق قوانین ترکیه مجازات خواهد داشت.

لازم به ذکر است این قانون که در بسیاری از کشور ها از آن بعنوان گردشگری تولد نام می برند ،متفاوت است. و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران این مرکز ارتباط برقرار کنید و کلید سوالات خود را بیابید.

تابعیت از طریق خاک یا خون

تابعیت داشتن به دو صورت می باشد ،تابعیت از طریق خون و تابعیت از طریق خاک.

البته این قانون در بسیاری از کشورها نیز رواج دارد. برخی پیرو تابعیت بر اصل خون هستند و برخی از کشورها که مهاجر پذیر هستند از تابعیت بر اصل خاک پیروی میکنند.

منظور از تابعیت بر اصل خون بدین معناست که نوزاد پس از متولد شدن ، بطور خودکار تابعیت والدین خود را اخذ می‌نمایند.

کشورهایی مانند ترکیه ، ایتالیا، یونان، بلغارستان و … بسیاری از‌کشورهای اروپایی از این دست کشورها هستند که پیمان‌های بین‌المللی آنها را ملزوم به تبعیت از اصل خون می‌کنند.

و فرزندی که والدین خارجی دارند تابعیت آن کشور را نمیگیرد مگر اینکه والدین اقامت و تبعیت آن کشور را دارا باشند.
که در بین کشورهای فوق ترکیه بدلیل روابط حسنه و نزدیکی فرهنگ و‌مسافت با ایران ،همچنین راحت تر بودن شرایط اخذ اقامت ، جزو بهترین گزینه ها برای تولد فرزند میباشد.

اما تابعیت بر اصل خاک که اکثر کشورهای مهاجر پذیر از آن پیروی می کنند بدین گونه است که هر نوزادی که در خاک این دسته از کشورها بدنیا بیایند تابعیت این کشور را خواهند داشت مانند کشور کانادا.

برای اطلاعات بیشتر از جزئیات تابعیت در کشورها با کارشناسان و مشاورین مرکز خدمات ترکیه TSC مشاوره نمایند.
در پایان اگر مایل به دریافت مشاوره در خصوص ثبت رسمی و قانونی ازدواج- طلاق-اقامت دائم و موقت- ثبت شرکت ، مهاجرت و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSCسوالات خود را از طریق واتس اپ با کارشناسان ما مطرح نمایید و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا