اخبار

نگاهی به سیاست های اقتصادی دولت ترکیه در سال نو میلادی/افزایش رفاه شهروندان در اولویت

همانطور که پیشتر به ان اشاره شد دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی یکی دو سال اخیر،بنا بر سیاست های اقتصادی بخوبی توانسته ثبات و توازن اقتصادی کشور را حفظ کند.

به گزارش مرکز خدمات ترکیه TSCتورم سالیانه در کشور ترکیه همانند دیگر کشور وجود دارد شاخصی که همواره دولت کشور ها تلاش می کنند با اجرای تدابیر لازم ان را مهار کنند.

دولت ترکیه نیز راه‌حلی که کشورهای مختلف در دست‌یابی به کنترل و مدیریت نرخ تورم به موفقیت رسانده را در پیش گرفته.

که یکی از انها اتخاذ سیاست‌های پولی صحیح است که این سیاست‌های پولی توسط بانک مرکزی تعیین و اجرا می‌شوند.

شیوه ای که از طریق ان نرخ تورم را در سطحی نگه‌ دارند که هم ارزش پول ملی و رفاه خانوار حفظ شود و هم چرخ اقتصاد هم بچرخد.

ایجاد رشد اقتصادی برای کنترل تورم

بسیاری از کارشناسان نیز در گفت و گو با خبرنگار ما تاکید کردند:راهکار کنترل تورم ایجاد رشد اقتصادی است که رشد اقتصادی نیز از دو طریق ایجاد می‌شود؛

یکی اینکه قیمت‌ها به گونه‌ای باشد که سیگنال مثبت به فعالان اقتصادی بدهند و او را ترغیب کنند که وارد بخش واقعی اقتصاد شوند که این سیگنال مثبت، از طریق آزادسازی نسبی قیمت مخابره می‌شود.

و سپس راهکار کنترل تورم ایجاد اشتغال، ایجاد رشد اقتصادی و فراهم کردن بستر کسب و کار است.

دولت ترکیه هم از این قاعده مستثنی نیست و هر سال با نزدیک شدن به روز های پایانی سال تصمیمات لازم جهت رفاه بیشتر شهر وندان را برای سال اینده اعلام می کند و دولت همواره سعی در تقویت ارزش پول ملی کشور دارد..

هزینه سوخت و انرژی

اگر برای مدتی در این کشور زندگی کرده باشید و یا گذرتان به شهرهای بزرگ و اصلی این کشور افتاده باشد.

حتما متوجه شده اید که قیمت انرژی و هزینه حمل و نقل نسبتا گران است اما دولت همه ساله با شروع سال نو سورپرایز جدیدی را به مردم این کشور هدیه می دهد.

بعنوان مثال سال گذشته دولت اردوغان با شروع سال جدید اعلام کرد بعنوان عیدی و رفاه بیشتر مردم قیمت گاز را 10 درصد کاهش می دهد و این موضوع منجر به خوشحالی مردم شد .

به گزارش خبر نگار ما این در حالی است که بغیر ازهزینه انرژی و حمل و نقل علیرغم تورم سالیانه و با توجه به ارزش پول ملی کشور ترکیه ، نرخ سایر اقلام و اغلب کالاهای مصرفی خیلی نوسان ندارد و از قیمت های قابل قبولی برخوردار هستند .

مقایسه ترکیه با کشورهای همسایه

اگر بخواهیم مقایسه ای با دیگر کشورهای همسایه داشته باشیم میزان حقوق و دستمزد در ترکیه نسبت به کشور های همسایه بیشتر است.

در این راستا اگر بخواهیم مقایسه ای با کشور ایران داشته باشیم میزان حقوق و دستمزد در ترکیه بیش از دوبرابر حقوق درایران است.

البته بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند اگر میزان دستمزد در ایران نسبت به ترکیه پایین است اما برخی هزینه های زندگی در ترکیه بیشتر و در ایران کمتر است که می توان به قیمت حامل های انرژی و هزینه حمل و نقل اشاره کرد.

در این راستا و با توجه به نزدیک شدن به سال نو امسال نیز دولت ترکیه به منظور جهت رفاه بیشتر شهروندانش قول افزایش حقوق و دستمزد را به مردم داده است .

وزیر کار و امور اجتماعی ترکیه با اشاره به اینکه پیش بینی می شود تورم سال جدید به 12 درصد برسد از افزایش میزان حقوق ها به میزان 15 درصد خبر داده تا از این طریق فشار اقتصادی کاهش یابد .

به گفته زهرا زمرد سلجوق حقوق ماهیانه کارگران در سال جدید میلادی 2 هزار و 224 لیره(معادل 391 دلار امریکا)می باشد. بنابراین روزهای پایانی سال همیشه برای حقوق بگیران خوشحال کننده است .

یاداور می شود بانک جهانی نیز در اخرین گزارش خود از روند صعودی رشد اقتصادی ترکیه در سال 2020 خبر داده است .

بر اساس جدید ترین گزارش بانک جهانی و ثبات اقتصادی نسبتا مناسب ترکیه موج جدید سرمایه گذاری و مهاجرت برای خرید ملک –اخذ اقامت- ایجاد کسب و کار و ثبت شرکت در راه است.

در پایان اگر مایل به دریافت مشاوره در خصوص ثبت رسمی و قانونی ازدواج- طلاق-اقامت دائم و موقت- ثبت شرکت ، مهاجرت و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSCسوالات خود را از طریق واتس اپ با کارشناسان ما مطرح نمایید و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا