اخبار

ترکیه در انتظار پیوستن به اتحادیه اروپا در آستانه سال جدید میلادی

ترکیه از آن دسته کشورهایی است که همواره سعی در بهبود روابط بین الملل دارد. و بعضا برخی از مسولان این کشور بر این باورند هر گونه اتحاد،ارتباط و ائتلاف با دیگر کشور ها در پیشبرد اهداف و منافع ملی کشور نقش به سزایی خواهد داشت.

به گزارش مرکز خدمات ترکیه TSCکشور ترکیه علاوه بر اینکه در چندین سازمان بین المللی عضویت دارد ،سالهاست که خواستار عضویت در سازمان اتحادیه اروپاست.

و تلاش این کشور در راستای تحقق شرط های این اتحادیه و جلب اعتماد اعضای آن همچنان ادامه دارد.

ضمن آنکه این کشور یکی از قدرتمند ترین اعضای ناتو می باشد. که این امتیاز ترکیه، پوئن خوبی برای اتحادیه اروپا می باشد.

درخواست مجدد ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا

به گزارش خبرگزاری های رسمی ترکیه،دولت این کشور روز 28 نوامبر امسال و در آستانه سال نو میلادی مجددا درخواست خود جهت عضویت در اتحادیه اروپا را ارائه داده است.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه ضمن اعلام درخواست مجدد برای عضویت در این اتحادیه تاکید کرد ،آنکارا دومین ارتش قدرتمند پیمان اتلانتیک شمالی موسوم به ناتو بوده.

و از قدرتمندترین اعضای این سازمان می باشد. به اعتقاد بسياري از كارشناسان با خروج بريتانيا از اين اتحاديه ،تركيه توانايي خوبي براي جايگزيني و پيوستن به اتحاديه اروپا را دارد.

دلیل رد درخواست ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا تاکنون

اتحادیه اروپا پیش شرط هایی را برای کشور ترکیه گذاشته که با مروری گذرا به آن می پردازیم.

مسلمان بودن جامعه ترکیه،یکی از مواردی است که هنوز اعضای اتحادیه اروپا به نتیجه مطلوبی در این خصوص نرسیدند.

دموکراسی مطلوب اروپایی نیز یکی از مهمترین مسائلی است که در ابتدای مذاکرات ترکیه و اروپا مورد نظر اتحادیه بوده است. از جمله اصلاحات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ترکیه برای هماهنگی با اروپا.

البته ترکیه بسیار سعی کرده با اصلاحات اروپایی همراه شود و همچنان در تلاش است.

ملاحظات ژئوپلیتیک اروپا و…. نیز از دیگر مواردی است که ترکیه توانسته در بسیاری از حوزه ها خود را به عنوان یک کشور اروپایی وارد معادلات کند.

برای همین هست که تا به امروز اتحادیه اروپا از اعلام جواب رد به ترکیه امتناع می ورزد. که ناشی از نیاز مبرم این اتحادیه به کشور ترکیه است.

چرا که همانطور که در بالا ذکر شد اولا ترکیه عضو ناتو هست. و دوم اینکه ترکیه کریدور انتقال انرژی به اروپا است.

از طرفی برگزیت و از اعتبار افتادن اتحادیه بسیار مهم هست. خروج بریتانیا به عنوان یک قدرت برتر از اتحادیه اروپا شايد بتواند یک شکست برای آن محسوب گردد.

در این میان تقاضا و اصرار کشورها برای پیوستن به اتحادیه می‌تواند به عنوان عامل متعادل کننده و اعتبار بخش برای اتحادیه محسوب گردد. که هرچه بیشتر طول بکشد بیشتر توجه ها را به خود جلب خواهد نمود.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا

به گزارش خبر نگار ما این اتحادیه ٢٧عضو دارد. و تقریبا اکثر کشورهای عضو شنگن ،عضو این اتحادیه نیز هستند به غیراز ایسلند ، سوئیس ، نروژ ، ایرلند و بریتانیا.

در اتحادیه اروپا واحد مشترک پولی یورو و تحت نظر بانک مرکزی می باشد. و از اهداف این اتحادیه می توان به رعایت حقوق بشر،صلح و رفاه اجتماعی، دموکراسی، برابری افراد، و همچنین مسائلی چون توسعه اقتصادی و اجتماعی، اموال، سرمایه و خدمات و سیاست های مشترک دفاعی اشاره کرد.

پیمان شینگن و لغو کنترل روادید

گفتنی است سیاست مشترک خارجه و امنیت نیز از ارکان مهم اتحادیه اروپا است. بطوری که پیمان شینگن کنترل روادید را لغو کرد.

ایست‌های گمرکی در بسیاری از مرزهای داخلی برداشته شد و امکان رفت‌وآمد شهروندان اتحادیه اروپا برای زندگی، مسافرت، کار و سرمایه‌گذاری بیشتر شد.

در حال حاضر براي اين اتحاديه تقريبا ثابت شده محاسن كشور تركيه بيش از معايب آن براي پيوستن به اتحاديه اروپاست.

حال باید منتظر ماند و دید با توجه به نقش مهمی که ترکیه می تواند برای این اتحادیه داشته باشد این بار پاسخ اعضای اتحادیه چه خواهد بود.

در پایان اگر مایل به دریافت مشاوره در خصوص ثبت رسمی و قانونی ازدواج- طلاق-اقامت دائم و موقت- ثبت شرکت ، مهاجرت و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSCسوالات خود را از طریق واتس اپ با کارشناسان ما مطرح نمایید و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا