اخبار

اما و اگرها در مورد تصویب شدن یا نشدن لایحه FATF / ترکیه همچنان حافظ منافع بانکی شهروندان ایرانی است

اهمیت موضوع پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی با عنوان (FATF)؛ همچنان مطرح است. و موافقان و مخالفان خود را در داخل و خارج از کشور دارد.
موضوعی که در صورت پذیرش و عضویت در آن، اتهام پول‌شویی و فشارهای مالی غیر قانونی از کشور و نظام بانکی ایران را کاهش خواهد داد .

آغاز شمارش معکوس برای همراستا شدن با FATF

به گزارش مرکز خدمات ترکیه، TSC با نزدیک شدن به پایان بهمن ماه شمارش معکوس برای ایران آغاز شده است.
و جمهوری اسلامی تا چند روز دیگر فرصت دارد کنوانسیون های پالرمو و تامین مالی تروریسم را هم راستا با استانداردهای FATF به صورت قانون تصویب و تایید کند. و در غیر اینصورت امکان دارد در مبادلات بانکی ایران با دیگر کشورها اختلال ایجاد شود.
این در حالی است که با این شمارش معکوس ، نشست کاری و مجمع عمومی 6 روزه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در پاریس نیز آغاز به کار کرده. تا تصمیم های احتمالی این گروه برای اعمال محدودیت‌های تازه علیه نظام مالی ایران گرفته شود.

FATF


از سوی دیگر برخی مقامات ایرانی این احتمال را می دهند اگر لوایح الحاق ایران به دو معاهده مورد تاکید اف‌ای‌تی‌اف برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم تصویب نشود، ممکن است حساب‌های بانکی ایرانیان در دیگر کشورها با مشکل روبرو شود.
و شاید ایرانیان مجبور شوند برای داشتن حساب بانکی در خارج از کشور، پاسپورت دیگر کشورها را داشته باشد.
اما نکته جالب توجه اینجاست با وجود فشارهای غرب مبنی بر پیوستن ایران به FATF بسیاری از کشورهای همسایه همچنان تمایل به همکاری اقتصادی و بانکی با ایران دارند. و احیانا تصویب نشدن FATF تأثیری بر روابط آنها نخواهد داشت.

حمایت از سرمایه گذاران ایرانی در ترکیه

در این بین کشور ترکیه از جمله کشورهایی است که اصرار بر مراودات تجاری بخصوص بانکی با ایران را دارد. و ایرانیانی که قصد سرمایه گذاری و افتتاح حساب در ترکیه دارند نباید نگرانی از این بابت داشته باشند.
در حال حاضر ترکیه تنها کشوری است که طبق ضوابط KYC با رعایت موارد مربوط به مشتری اجازه بسته شدن حساب ایرانیان را نمی دهد.
و این امکان همچنان برای سرمایه گذاران ایرانی پا برجاست. و افتتاح حساب بانکی با این ضوابط مزایای فراوانی دارد. به عنوان مثال اگر اطلاعات لازم چون آدرس و مدارك كافي جهت شناخت مشتري براي بانك قانع كننده نباشد، احتمال بسته شدن حساب بانكي قوت ميگيرد.

FATF


بنابراين هنگام افتتاح حساب بهتر است با افرد كار بلد اقدام به اين كار كنيد. تا متصرر نشويد. اين را هم بدانيد با رعايت نكات فوق بانكهاي تركيه نيز سختگيري در اين خصوص براي ايرانيان اعمال نميكنند.

افتتاح حساب در ترکیه در چارچوب ضوابط

بانک‌ های ترکیه برای اجرای ضوابط KYC مانند شناسایی مشتری و مبارزه با پولشویی، همیشه مستندات متعددی از افراد می‌خواهند. مشتریان باید این مستندات را ارائه دهند و اگر مستندات برای بانک قانع کننده نباشد به مشتری اخطار می دهند.
KYC یک الزام اخلاقی هنگام باز کردن حساب و نگهداری از آن است.
لذا در اين شرايط توصیه می شود برای افتتاح حساب بانکی و یا آگاهی از وضعیت حساب بانکی تان در ترکیه و اخذ پاسپورت این کشور با کارشناسان و مشاوران با تجربه ترکیه سرویس مشورت کرده. و حتی می توانید صفر تا صد کار را به وکلای ما بسپارید.

نظرات در مورد FATF

یادآور می شود در این راستا غلامرضا انصاری، معاون وزیر خارجه در نشست اتاق بازرگانی گفته بود :بار‌ها تکرار کردیم که در این رابطه قرار نیست هیچ‌گونه حسابرسی انجام شود؛ موارد مورد نظر FATF تنها استاندارد‌هایی هستند که حتی بانک‌های ایرانی در خارج از کشور هم این استاندارد‌ها را رعایت می‌کنند.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان نیز ضمن تاکید بر اهمیت رعایت استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف در نظام بانکی ایران اظهار داشت که با تعلل در روند تصویب این استانداردها احتمال اختلال در حساب بانکی ایرانیان خارج از کشور ،امکان فعالیت و تجارت خارجی بخش خصوصی بسیار دشوارتر از گذشته خواهد شد.البته لازم به ذكر است اين اظهارات هنوز در حد گمانه زني است.
حال باید منتظر ماند و دید که گروه ویژه اقدام مالی چه نظری خواهد داد اما کسانی که در ترکیه حساب بانکی باز کرده اند و یا قصد افتتاح حساب دارند باید بدانند که مصوبه احتمالی هیچگونه تهدیدی برای حساب بانکی شان نخواهد بود .

در پایان اگر شما هم مایل به دریافت مشاوره در خصوص افتتاح حساب بانکی-خرید ملک -ثبت رسمی و قانونی ازدواج- طلاق-اقامت دائم و موقت- ثبت شرکت ، مهاجرت و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSCسوالات خود را از طریق واتس اپ با کارشناسان ما مطرح نمایید و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا