مقالات

استفاده از دوچرخه هوشمند در استانبول راهکار کاهش آلودگی هوا و سلامت جامعه

این روزها استفاده بیش از حد از وسایل حمل و نقل موتوری و سوختن سوخت های فسیلی، باعث آلودگی هوا ، تولید گازهای گلخانه ای و آسیب به محیط زیست شده است.
همچنین کاهش تحرک نیز به سلامت افراد آسیب وارد کرده. و افراد با کم تحرکی و تنبلی دچار انواع بیماری های جدید می شوند.

تدابیر جوامع برای کاهش آلودگی هوا

به گزارش مرکز خدمات ترکیه TSC ، دولت ها برای حفظ سلامت افراد و کنترل و کاهش آلودگی هوا، راهکارهای مختلفی ارائه کرده اند.
به عنوان مثال افزایش حمل و نقل عمومی ، بالا بردن کیفیت حمل و نقل و یا در برخی شهرها یک روز در هفته را به روز بدون ماشین اختصاص داده اند. و در این روز حتی افراد رده بالا دولتی با وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و یا دوچرخه به سرکار می روند.

دوچرخه هوشمند


یکی از طرح هایی که در سال های اخیر در بیشتر کشورها و شهرها از جمله تهران و استانبول راه اندازی شده است، استفاده از دوچرخه هایی است که در محل های مشخص وجود دارد. و با پرداخت هزینه ای می توان آن ها را اجاره کرد و به مقصد رسید.

دوچرخه هوشمند در استانبول

به گزارش خبرنگار ترکیه سرویس، از سال 2013 در شهر بزرگ استانبول پروژه اجاره دوچرخه هوشمند با نام İSBİKE ، راه اندازی شد. این پروژه با حمایت و پشتیبانی شهرداری استانبول انجام گرفته است.
اولین ایستگاه این طرح در جاده زیبا و ساحلی بوستانجی – کارتال افتتاح شد. همانطور که می دانید، زیبایی این جاده ساحلی زبانزد است. و افراد زیادی در روزهای گرم تابستان به این ساحل می روند. حال وجود دوچرخه هوشمند و لذت دوچرخه سواری کنار این ساحل بر جذابیت های آن افزوده است.

دوچرخه هوشمند در جاده ساحلی


از سال 2013 تاکنون به مرور تعداد ایستگاه های این دوچرخه ها زیاد شده است. و با تفکیک دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول میتوان گفت، قسمت آسیایی 380 دوچرخه در 38 ایستگاه ، و قسمت اروپایی 1120 دوچرخه در 102 ایستگاه دارد.

مزیت استفاده از دوچرخه هوشمند

شعار پروژه İSBİKE زندگی سالم ، حمل و نقل سبز می باشد.
تشویق مردم به استفاده از دوچرخه هوشمند، باعث کاهش استفاده از وسایل موتوری و کاهش سوخت می باشد. و به دنبال آن کاهش ترافیک و آلودگی هوا.
همچنین دوچرخه سواری به نوعی فعالیت و ورزش نیز محسوب می شود. و به این طریق افراد روزانه ورزش هم می کنند. و به سلامت بدنشان هم اهمیت می دهند.
طرح استفاده از دوچرخه در شهرها، بیش از همه مورد استقبال دوستداران محیط زیست قرار گرفته است.
به علاوه همانطور که در بالا هم اشاره شد، قبلا افرادی که از دوچرخه شخصی خود استفاده می کردند، ممکن بود برای محل پارک و نگهداری دوچرخه شان با مشکل روبه رو شوند. که اکنون با این طرح این مشکل هم رفع شده است.

چگونه از دوچرخه هوشمند استفاده کنیم؟

استفاده از دوچرخه هوشمند به سه روش قابل انجام است. اگر کردیت کارت ترکیه را دارید، می توانید از باجه هایی که در کنار اگر ایستگاه ها قرار دارد، با وارد کردن کارت خود، رمز قفل دوچرخه را دریافت می کنید و می توانید از دوچرخه استفاده کنید.

باجه های دوچرخه هوشمند


اگر کردیت کارت ندارید و نیاز به تهیه کردیت کارت دارید، با ما تماس بگیرید.
در دو روش دیگر می توانید بدون کردیت کارت و با کارت های معمولی مخصوص بانک های ترکیه ، دوچرخه ها را اجاره کنید.
در این دو روش دوچرخه ها را به دو صورت اشتراک ویژه و معمولی اجاره می کنید. برای این دو روش باید اپلیکیشن مربوطه را بر روی تلفن خود نصب کنید. و در آن ثبت نام کنید.
برای ثبت نام به مشخصات اولیه مثل نام و نا خانوادگی، شماره کیملیک ، آدرس و شماره کارت نیاز دارید.
از طریق اپلیکیشن می توانید ایستگاه های نزدیک به خود را شناسایی کنید. حساب خود را شارژ می کنید. این بار کد و رمز قفل دوچرخه را از طریق اپلیکیشن دریافت می کنید.

برای استفاده از دوچرخه هوشمند چقدر باید هزینه پرداخت کرد؟

هزینه اولیه برای اشتراک معمولی 23 لیر و برای اشتراک ویژه 70 لیر است. در اشتراک معمولی قادر خواهید بود 5 دقیقه اول را به صورت رایگان از دوچرخه استفاده کنید. و در حالت ویژه نیم ساعت اول رایگان است.
در روش استفاده از کریت کارت، مبلغ اولیه 50لیر از حساب کارت شما کم میشود. اگر از این مبلغ کمتر استفاده کردید، باقی پول در مدت 2 تا 7 روز به حسابتان برگشته می شود.
جدول استفاده از دوچرخه برحسب تعداد ساعتی که دوچرخه در اختیارتان هست به صورت زیر است:

هزینه ساعتی دوچرخه هوشمند

در استفاده از دوچرخه ها به چند نکته دقت کنید

قبل از استفاده از دوچرخه، سلامت چرخ ها، ترمز ها ، زین و … را بررسی کنید. تا 5 دقیقه بعد از تحویل دوچرخه، در صورت نقص می توانید آن را عوض کنید.
گاهی ممکن است رمزی که در دستگاه وارد می کنید عمل نکند و قفل باز نشود. نگران نباشید و رمز را در دستگاه دیگری امتحان کنید.
برای تحویل دوچرخه نیز می توانید به هر ایستگاه دیگری آن را تحویل دهید. کد را مجدد در دستگاه باید وارد کنید که دوچرخه قفل شود. و چرخ آن حرکت نکند.
از قفل شدن دوچرخه اطمینان داشته باشید که هزینه اضافه پرداخت نکنید.

شما هم اگر مایل به دریافت مشاوره در خصوص خرید ملک در هر نقطه ترکیه -ثبت ازدواج در ترکیه – طلاق-اقامت و موقت- ثبت شرکت ، مهاجرت و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSCسوالات خود را از طریق واتس اپ با کارشناسان ما مطرح نمایید و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا