2020/07/09

لذت رفت و آمد سریع و به صرفه با استانبول کارت

استانبول به عنوان عروس شهرهای ترکیه، یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای بسیاری از گردشگران است. در این شهر تاریخی و‌ زیبا وسایل نقلیه عمومی زیادی جهت رفاه مردم و همچنین مسافران ، برای تردد درنظر گرفته شده.

که میتوان به تاکسی ها ،تراموا ،مترو ،مترو بوس ،اتوبوس و کشتی که ترکها به آن واپور میگویند ، اشاره کرد.

اگر گذرتان به شهر استانبول ، افتاده باشد حتما متوجه شده اید که قیمت بنزین در این کشور گران است. و همانند دیگر شهرهای بزرگ معمولا ترافیک سنگینی دارد.

بنابراین یکی از مواردی که باید در سفر به استانبول با آن آشنایی داشته باشید، سیستم حمل و نقل عمومی است تا به راحتی و بدون اینکه مدت زیادی پشت چراغ های قرمز و ترافیک‌ شهری بمانید،به مقصد خود برسید.

انواع وسیله حمل و نقل در ترکیه

وسایل حمل و نقل عمومی این کشور دارای تنوع زیاد و قیمت های گوناگون هستند.

تاکسی‌های‌ استانبول معمولا زرد و آبی و قرمز هستند. و قاعدتا برای محاسبه مبلغ از تاکسی متر استفاده میکنند. که البته ابتدا مبلغی هم‌ به عنوان ورودی لحاظ میگردد.

این مبلغ 5 لیر می باشد. همچنین مبلغ پا به رکاب نیز 13 لیر می باشد. یعنی برای مسافت های زیر 13 لیر باید حداقل 13 لیر را پرداخت نمایید.

در کل استفاده از تاکسی برای رفت و‌ آمد روزانه در شهر نسبتا گران است. و بسیاری ترجیح می دهند تراموا، اتوبوس ، مترو ، کشتی و سایر وسایل نقلیه عمومی را برای رسیدن به مقصد خود انتخاب نمایند.

چرا که هزینه حمل و نقل توسط این وسایل، ارزان‌تر و به صرفه‌تر است و متقاضیان زیادی دارد. متروبوس های خط ویژه هم گزینه بسیار خوبی برای سریع و ارزان رسیدن شما به مقصد مورد نظرتان هستند.

پس وسایل نقلیه نام برده علاوه بر اینکه هزینه کمتری دارد در وقت و زمان شما نیز صرفه جویی می کنند!

پرداخت هزینه حمل و نقل با استانبول کارت

به گزارش مرکز خدمات ترکیه TSC هزینه سوار شدن به مترو ، تراموا ، اتوبوس ، متروبوس و‌ حتی کشتی در شهر استانبول ، باید از طریق کارتهایی به نام استانبول کارت که شباهت زیادی به کارت متروی خودمان (کارتهای الکترونیکی) دارد، پرداخت شود.

استانبول کارت را میتوانید از هرجایی تهیه کنید از باجه های داخل مترو یا از سوپرمارکت ها یا سایر مغازه ها. اما بهترین کار اینست که از فرودگاه و در آغاز سفر خریداری شود. هزینه استانبول کارت اگر از دستگاه ها خریداری نمایید، 6 لیر می باشد.

استانبول کارت چون شارژ ندارد، بهتر است همانجا از طریق دستگاه های مخصوص شارژ گردد. تا از ابتدای سفر با خیال راحت به گشت و گذار در این شهر افسانه ای بپردازید.

استانبول کارت

استانبول کارت تاریخ انقضا ندارد و بهتر است وقتی به کشور خود بازگشتید آن را گم‌ نکنید تا در سفرهای بعدی خود به استانبول مجدد از آن استفاده نمایید.

داشتن یک استانبول کارت برای تعداد نامحدود افراد قابل استفاده هست. و هیچ اجباری نیست که برای هر یک از افراد به صورت جداگانه یک کارت تهیه کنید.(البته به دلیل وجود تخفیفاتی که سیستم حمل و نقل شهری استانبول دارد بهتر است هر فرد یک کارت داشته باشد)

زمانیکه اولین بار از استانبول کارت استفاده می کنید مبلغی را از کارت شما کم می نماید. مثلا 3 لیر اما تا دو ساعت بعد از آن هر بار دوباره از همان کارت استفاده کنید مبالغ کمتری را نسبت به دفعه ی اول کسر می کند. که این صرفه جویی در ترکیه بسیار برای گردشگران سودمند است.

شما برای عوض‌کردن هر خط مترو حتما باید کارت بزنید. اما هزینه آن ناچیز و‌کم هست و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

پس در واقع شما با استانبول کارت قادر خواهید بود ،به راحتی در شهر استانبول با این وسایل نقلیه ارزان قیمت و به درد بخور ،گردش کنید و از دیدن جاذبه های آن نهایت لذت را ببرید ضمن اینکه میتوانید با صرفه جویی که در هزینه رفت و‌ آمدتان میکنید خرید بهتر و ‌تفریحات بیشتری را تجربه کنید.

شارژ و استفاده از استانبول کارت

کار کردن با استانبول کارت و نحوه شارژ آن بسیار ساده است و دستگاه های شارژ کارت در تمامی ایستگاه های اتوبوس ، مترو ، تراموا و یا در نزدیکی آن ها قرار دارد. برای شارژ کارت می بایست از اسکناس ها استفاده کنید .

در برخی از مکان ها شکل دستگاه ها با هم متفاوت است ولی عملکرد همگی آن ها یکسان است و زبان آن ها ترکی است اما به انگلیسی هم تغییر داده می شود.

بر اساس این گزارش پس از ورود به ایستگاه های مترو – اتوبوس و یا کشتی برای سوار شدن باید استانبول کارت را در مقابل گیت های مخصوص که در این ایستگاه ها تعبیه شده است قرار دهید. و پس از شنیدن صدای بوق میتوانید از گیت عبور کنید.

همچنین قبل از رد شدن اگر به مانیتور دستگاه نگاه کنید مبلغی که از کارتتان کسر می شود را میتوانید ببیند.

جالب است بدانید غیر از روشی که جهت شارژ کردن استانبول کارت در بالا به آن پرداختیم ،در برخی از ایستگاه های مترو و اتوبوس دستگاه هایی طراحی و تعبیه شده.
این دستگاه ها در ازای دریافت بطری های پلاستیکی آب و ظروف و قوطی های قابل بازیافت ،استانبول کارت شما را شارژ میکند.


و میزان شارژ آن بستگی به وزن و سایز جنس بازیافتی دارد. و به گفته شهرداری این کشور، قرار است در راستای فرهنگ سازی و به منظور حمایت از محیط زیست این طرح در آینده نزدیک در تمام ایستگاه ها و دیگر معابر گسترش یابد.

استانبول و جذابیت های آن

یکی از جذابیت های شهر استانبول تقسیم این شهر به دو‌ بخش اروپایی و آسیایی است. که این دو ‌منطقه توسط پلی زیبا به همدیگر متصل میگردند.و زیر این پل تنگه ایست که دریای مرمره را به دریای سیاه وصل مینماید.

یکی از لذت بخش ترین مراحل سفر در استانبول سوار شدن بر کشتی یا همان واپورهای مسافربری هست. برای این کار کافیست به اسکله مورد نظر بروید و سوار بر کشتی شوید و از دیدن دریا و جزایر زیبا لذت ببرید.

برای سوار شدن به کشتی هم میبایست از استانبول کارت استفاده نمایید و به راحتی و با هزینه بسیار مناسب از بخش اروپا به آسیا یا بالعکس رفت و آمد کنید!

در استانبول اسکله های متعددی وجود دارد که در مقالات بعدی حتما به آنها خواهیم پرداخت. همچنین خطوط مترو ،تراموا و اتوبوس که در آینده ای نزدیک‌ شما دوستان عزیز را راهنمایی خواهیم کرد.

خوبست بدانید در ترکیه برای هرشهر کارت مخصوص رفت و آمد مختص همان شهر وجود دارد. بعنوان مثال با استانبول کارت در آنتالیا نمیتوانید سوار اتوبوس شوید و باید آنتالیا کارت تهیه کنید.

در پایان یادآور می شود،اگر مایل به دریافت مشاوره در خصوص ثبت رسمی ازدواج – طلاق- اقامت دائم و موقت- ثبت شرکت ، مهاجرت و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید، می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSCسوالات خود را از طریق واتس اپ و اینستا گرام با کارشناسان ما مطرح نمایید.و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

ما را در اینستاگرام فالو کنید