مقالات

خرید در ترکیه و مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده موضوعی است که شاید در هنگام سفر به ترکیه آن را شنیده باشید و برایتان سوال پیش بیاید که این مالیات چیست؟
در ترکیه به مالیات بر ارزش افزوده KDV گفته می شود. اگر در ترکیه خرید کرده باشید، این کلمه را بر روی قبض ها و فیش های خرید در ترکیه مشاهده کرده اید.

خرید در استانبول

همانطور که بارها گفته شده است، ترکیه و به ویژه شهر استانبول مرکزی برای خرید لوازم آرایشی بهداشتی، لباس و پوشاک ، لوازم خانه و .. می باشد.
و سالانه افراد زیادی به قصد خرید به این شهر سفر می کنند. و علاوه بر لذت بردن از مناظر و طبیعت زیبای استانبول، و قدم زدن در خیابان های آن و نوشیدن قهوه در کافه ها معروف استانبول، به خرید هم می پردازند.
یکی از مسائل مهم در هر سفر ، کنترل و مدیریت هزینه های سفر می باشد. در مقالات گوناگون در مورد راه های کنترل هزینه ها گفته شده است. به عنوان مثال استفاده از استانبول کارت و وسایل حمل و نقل عمومی.
بعد از خرید ممکن است وقتی به قبض خرید خود نگاه کنید، متوجه شوید که هزینه کل بیشتر شده است. که این به دلیل احتساب مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

به گزارش مرکز خدمات ترکیه ، TSC مالیات بر ارزش افزوده KDV مخفف Katma değer vergisi می باشد. هنگامی که فروشندگان کالایی را می فروشند ، مالیات بر ارزش افزوده را نیز محاسبه می کنند که خریدار باید آن را پرداخت نماید.
اگر خریدار هم بخواهد جنس را شخص دیگری بفروشد، این مالیات را از او می گیرد. و به همین صورت این روند ادامه دارد. در واقع باید گفت خریدار و مصرف کننده نهایی پرداخت کننه مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

نحوه محاسبه KDV

مقدار این مالیات 18% می باشد. و مقدار 18% از قیمت جنس به آن اضافه می گردد. که هنگام پرداخت محاسبه می شود.
ممکن است مقدار مالیات بر ارزش افزوده روی کالا محاسبه شده باشد و در قبض چیزی آورده نشده باشد که به آن KDV Dahil گفته می شود.
و یا KDV Hariç باشد. که در قبض مقدار آن آورده می شود و به مبلغ جنس اضافه می گردد.

مالیات بر ارزش افزوده
مالیات بر ارزش افزوده


البته همانطور که در مطلبی قبلا به آن پرداختیم، مسافران می توانند بدون مالیات خرید کنند. و از خرید TAX FREE در استانبول لذت ببرند.
شرایطی دارد، به عنوان مثال خرید بالای 100 لیر از هر مغاز داشته باشید، و مدت مجاز ویزا شما تمام نشده باشد.
که در هنگام خروج و در فرودگاه با ارائه قبض ها مقدار KDV را دریافت می کنید.

در پایان اگر مایل به دریافت مشاوره در خصوص ثبت رسمی و قانونی ازدواج- طلاق-اقامت دائم و موقت- ثبت شرکت ، مهاجرت و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSCسوالات خود را از طریق واتس اپ با کارشناسان ما مطرح نمایید و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا