اخبار

کاهش متوالی نرخ تورم در ترکیه

 

راه های ارتباطی با مرکز خدمات ترکیه در استانبول جهت مشاوره و ثبت نام دوره ها :
905537154401+ :(Tel(WhatsApp
902122124401+ :(Tel(Office
,Address: Cumhuriyet Mah,Halaskergazi Cd,Koza Apt,kat3 şişli. İstanbul

 

نرخ تورم در ترکیه با ثبت دومین کاهش متوالی ماهانه در سطح ۲۰.۳ درصد ایستاد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از آنکه لیر در سال گذشته حدود ۲۸ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داد، دولت این کشور از برنامه جامع مقابله با تورم خود پرده برداشت.

در ماه اکتبر سال گذشته، تورم ترکیه به ۲۵.۲۴ درصد رسید که از سال ۲۰۰۳ میلادی بدین سو بی‌سابقه بود.

به گفته مرکز آمار ترکیه، نرخ تورم این کشور در دو ماهه پایانی سال نزولی بوده و به ترتیب به ۲۱.۶۲ درصد و ۲۰.۵ درصد کاهش یافته است؛ هر چند که این نرخ هنوز با سطح پنج درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی فاصله زیادی دارد.

تورم نقطه به نقطه ترکیه ۰.۴ درصد افزایش داشته است. به گفته مرکزآمار ترکیه، لوازم منزل با تورم ۳۱.۶ درصدی پیشتاز افزایش قیمت‌ها بوده است و پس از این بخش، غذا و نوشیدنی با تورم ۲۵.۱۱ درصدی قرار دارد. به دنبال انتشار این آمار، ارزش لیر در برابر دلار دو درصد تقویت شد و هر دلار به ۵.۴۷ لیر کاهش یافت.

برات آلبایراک، وزیر دارایی ترکیه با استقبال از کاهش نرخ تورم گفته است که دولت کماکان به سیاست‌های تورمی خود وفادار است.وی پیش‌بینی کرد که تورم ترکیه در سال جاری میلادی به زیر ۱۶ درصد نیز کاهش یابد و افزود: مبارزه با تورم در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهد داشت.

اینان دمیر، کارشناس اقتصادی موسسه نامورا گفت: کاهش نرخ تورم ترکیه به دلیل تقویت ارزش لیر در برابر دلار بوده است.وی کاهش بهای نفت را از دیگر عوامل موثر بر این کاهش خواند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا