2020/07/09

تلاش ترکیه برای بومی سازی دانش هسته‌ای

 

راه های ارتباطی با مرکز خدمات ترکیه در استانبول جهت مشاوره و ثبت نام دوره ها :
905537154401+ :(Tel(WhatsApp
902122124401+ :(Tel(Office
Address: Cumhuriyet Mah,Halaskergazi Cd,Koza Apt,kat3 şişli. İstanbul

 

مسئله تامین انرژی و سوخت از مهم‌ترین دغدغه‌های دیپلماسی و سیاست خارجی ترکیه است و در طول دهه‌های اخیر٬ این موضوع هر دو حوزه اقتصاد و سیاست خارجی ترکیه را به شکل جدی تحت تاثیر قرار داده است.

ترکیه در حوزه انرژی خورشیدی و بادی از کشورهای اروپایی کمک می‌گیرد، اما برای احداث نیروگاه‌های هسته‌ای٬ ترجیح داده با روسیه شراکت کند. روسیه نخستین نیروگاه هسته‌ای ترکیه را ساخته و احتمالاً برای نیروگاه‌های بعدی٬ ترکیه تلاش خواهد کرد تا از دانش چینی‌ها و ژاپنی‌ها استفاده کند.

ترکیه به دنبال آن است که در بخش انرژی هسته‌ای٬ خود را به دانش٬ تخصص و منابع انسانی کشورهای خارجی بی نیاز کند و دانشجویان این حوزه را در روسیه و چین تربیت کند.

وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام کرده جدیداً 32 نفر از دانشجویان برای فراگیری تخصص و دانش کار در نیروگاه هسته‌ای٬ به خارج اعزام شدند. 25 نفر از این دانشجویان به روسیه فرستاده شده‌اند و هفت نفر از آنان نیز به کشور چین.

این درحالی است که از ابتدای امضای قرارداد تاسیس نیروگاه هسته‌ای بین روسیه و ترکیه٬ تاکنون در چند نوبت دانشجویان دیگری نیز برای کار در نیروگاه هسته‌ای ملاتیای ترکیه تربیت شده و به کشور خود بازگشته‌اند.

در حال حاضر در دانشگاه پلی‌تکنیک سن‌پترزبورگ روسیه٬ 14 دانشجوی ترکیه‌ای در بخش مهندسی انرژی گرمایی و 11 نفر نیز در بخش مهندسی برق و برق انرژی٬ مشغول به تحصیل هستند.

این دانشجویان پس از فارغ‌التحصلیی به مدت 1 تا 3 سال تحت نظر سازمان انرژی اتمی روسیه و در  نیروگاه‌های این کشور به عنوان کارآموز فعالیت کرده و سپس به ترکیه بازخواهند گشت. زبان تحصیل در این رشته به مدت دو سال انگلیسی و سال آخر به زبان روسی است. نیروگاه اتمی آک‌کویوی ترکیه هم اکنون در سایت خود٬ شرایط جذب دانشجو را اعلام کرده و ظرفیت برای اعزام دانشجویان جدید وجود دارد.

ترکیه از سال 2011 میلادی تاکنون 244 دانشجو را برای فراگیری دانش هسته‌ای به روسیه اعزام کرده و قرار است 147 دانشجوی دیگر نیز اعزام شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

ما را در اینستاگرام فالو کنید