اخبار

ترکیه را بیشتر بشناسیم

وضعیت جغرافیایی کشور

پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (سی و هفتم) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می‌کنند.
ویژگی فرهنگی و جمعیتی کشور

ادیان و مذاهب:

97 درصد مردم ترکیه مسلمان اند که از این میان اکثر آن ها سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. با این که حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم هنوز به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است.

اقتصاد:

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که روز به روز بر دامنه اش افزوده می‌شود.  همچنین ترکیه در زمینه گردشگری بسیار پیشرفته گشته که اقتصاد آن بر گردشگری نیز وابسته است.

جاذبه های گردشگری:

ایاصوفیه استانبول، مسجد سلطان احمد استانبول، برج دختر، مینیا تورک استانبول، روملی حصار (قلعه رومی) استانبول، هفت برج یدیکوله استانبول، کاخ توپ کاپی استانبول، کاخ چراغان استانبول، کاخ های دلما باغچه، بام استانبول (تپه های چاملیجا)، جزیره بیوک آدا (پرنسس)، موزه هنرهای اسلامی استانبول ترکیه، منطقه تجاری لونت در استانبول، شهر تاریخی افسوس، منطقه جنگلی دریای سیاه، روستای اورتاحیصار در ترابوزان، کوه آرارات (آغری)، بلندترین کوه ترکیه، پولونزکوی (قصبه لهستانی‌ها در نزدیکی استانبول)، صومعه سوملا در ترابوزان، رقص محلی ترکیه، مسجد سلطان سلیم در ادیرنه، پاموک کاله.

آب و هوای کشور

ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتا پرباران است.
اطلاعات عمومی کشور

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد. ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان، در جنوب خاوری با عراق و سوریه، و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه‌است.
کد مخابراتی کشور

کد تلفن: 0090کد اینترنتی: tr

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا