اخبار

آخرین اخبار احتمالی از بازگشایی مرزها /تشکیل گروه دوستی-پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی

سواحل ترکیه در انتظار ایرانیان/ تلاش روسای ایران و ترکیه برای بازگشایی مرزها

در پی تشکیل مجلس یازدهم در ایران ،محمد باقر قالیباف سکاندار مجلس جمهوری اسلامی ایران شد. و امروز رییس مجلس ملی ترکیه انتخاب وی به ریاست مجلس را تبریک گفت.

تشکیل گروه دوستی-پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامیر
تشکیل گروه دوستی-پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی

به گزارش مرکز خدمات ترکیه TSC صبح امروز نهم خرداد 99 مصطفی شنتوپ، ضمن تماس تلفنی با محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، انتخاب وی به ریاست مجلس را تبریک گفت و درباره تحولات و مسائل منطقه‌ای با قالیباف به گفت‌وگو پرداخت.در این گفت‌وگوی تلفنی بر همکاری‌های منطقه‌ای ایران و ترکیه تاکید شد.

قالیباف همچنین از تشکیل گروه دوستی-پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی خبر داد و اعلام کرد از انجایی که همواره روابط دوستانه در بالاترین سطح میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه برقرار بوده لذا تشکیل گروه دوستی-پارلمانی ایران و ترکیه این روابط را مستحکم تر خواهد کرد.

همچنین قالیباف اظهار امیدواری کرد بزودی با مهار بحران کرونا سطح مراودات اقتصادی و تجاری میان ترکیه و ایران به روال گذشته برگردد و مجلس شورای اسلامی از هرگونه اقدامی در جهت گسترش و توسعه مناسبات فیمابین استقبال و حمایت می کند .

رییس مجلس ترکیه نیز بر آمادگی پارلمان ترکیه برای تقویت و تحکیم مناسبات دوستانه فیمابین در عرصه های محتلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به ویژه ارتباطات پارلمانی تأکید کرد.

شنتوپ اعمال تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد. و از رییس مجلس شورای اسلامی برای سفر به ترکیه دعوت رسمی به عمل آورد.

رایزنی و صحبت روحانی و اردوغان برای بازگشایی مرزها

این در حالی است که روسای دو کشور ایران و ترکیه نیز در حال رایزنی برای بازگشایی مرزهای هوایی دو کشور هستند. و بزودی با مهار شیوع کرونا شاهد بازگشایی مرزهای ترکیه خواهیم بود .

همچنین رؤسای جمهور ایران و ترکیه با اشاره به همکاری‌های خوب دو کشور در مقاطع مختلف، ضرورت همکاری و تبادل دانش، اطلاعات و تجربیات در زمینه مقابله با ویروس کرونا را مورد تأکید قرار دادند. و اعلام کردند برای از سرگیری توسعه و تعمیق مناسبات تهران–آنکارا، نیازمند بازگشایی مرزهای دو کشور هستیم.

صحبت های روحانی و اردوغان
صحبت های روحانی و اردوغان

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران نیز از بازگشایی مرزها در آینده نزدیک خبر داده است.

البته هنوز تاریخ جدیدی جهت بازگشایی مرزهای هوایی ترکیه اعلام نشده ولی بر اساس آخرین شنیده ها بازگشایی مرزهای کشور احتمالا از نیمه دوم یا اواخر خرداد ماه خواهد بود. حال باید منتظر ماند تا مقامات دو کشور به طور رسمی زمان بازگشایی را اعلام کنند.

در واقع طبق تصمیمات انجام شده قرار است کشورهای مختلف با رعایت پروتکل های بهداشتی ضمن جلوگیری ازگسترش شیوع ویروس کرونا در کشورهای خود مرزهایشان را برای تردد مسافران به صورت تدریجی و البته با رعایت شرایط و مقررات سختگیرانه بازگشایی کنند.

بازگشایی مرزهای زمینی ترکیه

یادآور میشود مرزهای زمینی ایران و ترکیه نیز پس از حدود سه ماه به زودی با رعایت تمام پروتکل‌ها برای نقل و انتقال کالا بازگشایی می‌شود.

گفتنی است آذربایجان غربی در شمال ‌غرب ایران بیش از ۸۹۱ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق دارد. آذربایجان غربی به عنوان تنها استان هم مرز ایران با کشور ترکیه و دارای بیش از ۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک با این کشور است.

مرزهای بین المللی بازرگان در ماکو، سرو در ارومیه و مرز رازی در شهرستان خوی مهمترین مبادی ورودی و خروجی کالا از ایران به ترکیه هستند. آذربایجان غربی با استان حکاری، وان، آغری، ای غدیر و قارص ترکیه مرز مشترک دارد.

در پایان اگر مایل به دریافت مشاوره در خصوص خرید ملک در ترکیه -ثبت رسمی و قانونی ازدواج در ترکیه  – طلاق- اقامت دائم و موقت- ثبت شرکت در ترکیه و مهاجرت-و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSC سوالات خود را از طریق واتس با کارشناسان ما مطرح نمایید و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا