دسته‌بندی نشده

حذف صفر از پول ملی / الگوبرداری اقتصادی از ترکیه برای حذف صفر های پول ملی دیگر کشورها

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

الگوبرداری اقتصادی از ترکیه برای حذف صفر های پول ملی دیگر کشورها

بسیاری از کشورها زمانی که ارزش پول ملی انها در سراشیبی سقوط قرار می گیرد و همچنین تورم به شکل افسار گسیخته رشد صعودی پیدا می کند ،حذف صفر از پول ملی را تنها راه نجات اقتصاد کشورشان می دانند.

به گزارش مرکز خدمات ترکیهTSC حذف صفر از اسکناس وپول ملی بسیاری از کشورها درحالی به منظور کاهش تورم ورشد اقتصادی صورت می گیرد که میبایست تمامی زیر ساخت های اقتصادی مد نظر قرار گیرد .

بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که برای چنین کاری بهتر است اززیر ساخت های اقتصادی دیگر کشور ها که در این زمینه موفق بوده اند الگو برداری کرد.در واقع اگر نتوان با حذف صفرها تورم را کنترل کرد ،خداحافظی با صفر ها و بسنده کردن به تغییر نام پول ان کشور قطعا تبعات منفی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

اکثر اقتصاددانان ،ترکیه را الگوی بسیار خوبی در این زمینه می دانند بطوری که با حذف 6 صفر از پول ملی کشورش ارزش پول را بالا برد و این در حالی است که ترکیه جز ده کشور موفق در زمینه حذف صفر ها می باشد واز این طریق تعداد بیشمار صفرها که در ارقام اقتصادی و مبادلات که گاه تا چند تریلیون لیر می‌رسید ومشکلات فراوانی را در مسیر عملیات حسابداری و نگه‌داری حساب‌ها به وجود آورده بود حذف شد.

حذف صفر از پول ملی
حذف صفر از پول ملی

یاداور می شود از سال 2005 اسکناس‌های جدید ترکیه با عنوان لیر جدید منتشر شد ومهار تورم در ترکیه به گونه ای انجام شد که این کشور به عنوان یک نمونه برگزیده از سوی نهاد های بین‌المللی معرفی شد.

در ایران نیز که قرار است بزودی صفر ها از پول ملی کشور حذف شود،بسیاری از کارشناسان به الگو برداری از ترکیه اشاره می کنند ومعتقدند برای دستیابی به اهداف سیاست حذف صفر از پول ملی باید زمینه آن در اقتصاد فراهم شودوبرای این کار ابتدا باید سابقه آن در برخی کشورها را بررسی و کشورهای موفق از ناموفق جدا شوند.

تجربه دیگر کشور ها از حذف صفر از پولی ملی

در این میان نگاهی به تجربه‌های دیگر کشورها نشان می‌دهد که فقط تعداد اندکی از آنها در دستیابی به هدف‌های مورد نظر موفق بودند که از میان آنها می‌توان به آلمان غربی بعد از جنگ جهانی دوم، هلند در دهه ۱۹۶۰ و ترکیه در سال ۲۰۰۵ اشاره‌ کرد.

امااز میان این کشورها تجربه ترکیه از نظر نزدیک بودن ساختار اقتصادی و اجتماعی به ایران در مقایسه با سایر کشورها می‌تواند برای اتخاذ سیاست‌های مناسب و ایجاد زمینه لازم برای حذف صفر راهگشا باشد .

تجربه ترکیه برای حذف صفر ها بسیار باارزش است بطوری که تورم در ترکیه از ابتدای دهه ۸۰ میلادی آغاز شد و با شتاب به پیش رفت. هر دلار آمریکا در سال ۱۹۸۸ هزار و 422 لیر قدیم ترکیه بود که در سال ۲۰۰۳ به بیش از 5.1 میلیون لیر قدیم رسید وطبق گزارش‌های موجود در سال های آغازین قرن بیست و یکم میلادی مردم ترکیه برای خرید یک قرص نان باید چند میلیون لیر ترکیه هزینه می‌کردند. نهایتا در ژانویه 2005 با حذف 6 صفر از پول ملی، لیر جدید جایگزین لیر قدیم شد.هلند نیز نمونه موفق دیگری از تجربه حذف صفر از پول ملی بود و در حال حاضر بیماری هلندی واژه‌ای آشنا در ادبیات اقتصادی شده است. اگر هم بخواهیم اشاره ای به کشور های نا موفق در زمینه حذف صفر ها بکنیم می توان از کشور زیمباوه نام برد بطوری که تورم در این کشور بسیار بالاست و دولت برای تامین اسکناس مورد نیاز مردم ناگزیر از چاپ اسکناس‌های یکصد میلیارد دلاری شده و این در شرایطی است که بانک مرکزی این کشور اعلام کرده دیگر کاغذ اسکناس کافی برای نشر پول در اختیار ندارد.

در پایان اگر مایل به دریافت مشاوره در خصوص خرید ملک-ثبت رسمی و قانونی ازدواج – طلاق- اقامت دائم و موقت-ثبت شرکت و مهاجرت-و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSC سوالات خود را از طریق واتس با کارشناسان ما مطرح نمایید و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا