اخبار

راهکار جدید اردوغان برای تقویت لیر ترکیه

چند وقت پیش بود که بسیاری از نهادهای مهم بین المللی نظیر بانک جهانی و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در آخرین و جدید ترین گزارش خود پیش بینی رشد اقتصادی کشور ترکیه در سال جدید میلادی را اعلام کردند.

که این رشد روند صعودی خواهد داشت و این خبر امید سرمایه گذاران در این کشور را دو چندان کرد.

ازسوی دیگر دولت ترکیه در یکی دو سال اخیر همواره تلاش کرده تا توازن و ثبات اقتصادی کشور را به گونه ای حفظ کند. تا این کشور امن ترین جا برای سرمایه گذاری باشد.

درخواست اردوغان از مردم کشورش

به گزارش خبرنگار مرکز خدمات ترکیه TSC در این راستا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، نیز به تازگی در راستای بهبود سیاست های اقتصادی کشورش خواستار تقویت بیشتر ارزش پول ملی کشورش شد.

وی از شهروندانش درخواست کرد تا در تراکنش ها و معاملات خود لیر ترکیه را جایگزین دلار کنند .یادآور می شود دولت ترکیه بارها این درخواست را به منظور کاهش وابستگی به دلار داشته.

و جالبتر آنکه دولت این کشور هر بار هم مورد حمایت یکپارچه و واکنش مثبت شهروندانش قرار گرفته است.

بعنوان مثال در دوره گذشته با درخواست اردوغان مبنی بر حمایت مردم از لیر ترکیه ، شهروندان با تشکیل صف‌های طویل در برابر بانک‌ها و صرافی‌ها ارزهای خارجی خود را به لیر تبدیل کردند.

حتی سازمان بورس استانبول و صندوق تضمین بیمه‌های ترکیه نیز اعلام کردند همه دارایی‌های نقدی خود را به لیر تبدیل می‌کنند.

و اکثر رسانه های خارجی این یکپارچگی و پاسخ مثبت به دولت ترکیه را بخوبی پوشش و نمایش دادند. و انصافاً نتیجه خوبی نصیب دولت این کشور شد.

این خبر در 26 نوامبر سال 2019 در سایت های خبری ترکیه نیز آمده است. که می توانید این مطلب را بخوانید.

تک رقمی شدن نرخ تورم ترکیه

بر اساس آمارهای رسمی از سوی دولت ترکیه که جدیدا اعلام شده ،طی ماه های اخیر روند رشد و پیشرفت اقتصادی ترکیه بسیار بالا و قابل توجه بوده است.

طوری که نرخ تورم این کشور برای نخستین بار از ماه سپتامبر ،طی دو سال اخیر تک رقمی شد و به ۹.۲۶ درصد رسید. با تداوم این روند کاهشی، نرخ تورم این کشور تا ماه اکتبر به ۸.۵۵ درصد کاهش یافت.

این در حالی است که ترکیه دستیابی به تورم ۱۵.۹ درصدی را برای سال جاری، ۹.۸ درصدی را برای سال ‌آینده و ۶ درصدی را برای سال ۲۰۲۱ هدف گذاری کرده است.

لیر ترکیه به جای دلار در مبادلات تجاری

این گزارش همچنین می افزاید اردوغان برای تقویت پول کشور ترکیه حتی خواهان افزایش استفاده از ارز های ملی در روابط و مبادلات تجاری خود با دیگر کشورها شده است.

تا کمتر از دلار استفاده شود و ارز ملی کشور در الویت قرار گیرد. در این راستا می توان به سفر اخیر رییس جمهور ترکیه به قطر اشاره کرد.

به طوری که روسای بانک‌های مرکزی دو کشور قرارداد سواپ ارزی جدیدی را امضا کردند. که به موجب آن، سهم استفاده از ریال قطر و لیر ترکیه در تراکنش های دوجانبه از سه میلیارد دلار قبلی به پنج میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

این موافقت نامه جدید با هدف افزایش سهم ارزهای ملی در مبادلات دوجانبه و ثبات بخشی بیشتر به نظام مالی دو کشور در زمان بحران تنظیم شده است.

دلار یک ارز بین المللی معتبر

در اینجا ذکر این نکته ضروری است هدف از تقویت پول ملی ترکیه به معنای تضعیف و از میدان خارج کردن دلار نیست. چرا که دلار یک ارز بین المللی معتبر در تمام نقاط دنیاست.

این تصمیم تنها به منظور کاهش وابستگی به دلار در مبادلات است. تا توازن اقتصادی در این کشور حفظ شود.
همانطور که می دانید دلار طرفداران زیادی دارد. و بسیاری از گردشگران در بدو ورود به خاک ترکیه علاوه بر لیر ممکن است دلار همراه خود داشته باشند.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که برای هرگونه هزینه کردن در این کشور حتما می بایست لیر ترکیه به همراه داشته باشید.

چرا که کمتر مراکزی را می بینید که با دلار خرید و فروش کنند. و اینکار براحتی با مراجعه به صرافی های (دوویز) موجود در تمام شهر های ترکیه امکان پذیر است. بنابراین نیازی نیست که نگران تبدیل دلار در این کشور باشید .

همچنین اگر مایل به دریافت مشاوره در خصوص ثبت رسمی و قانونی ازدواج- طلاق-اقامت دائم و موقت- ثبت شرکت ، مهاجرت و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSCسوالات خود را از طریق واتس اپ با کارشناسان ما مطرح نمایید و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا