مقالات

هزینه مناسب و کیفیت بالای آموزش در دانشگاه های ترکیه

از آنجایی که هزینه تحصیلات دانشگاهی در کشور ترکیه نسبت به دانشگاه های ایران و حتی برخی کشور های اروپایی مناسب ترهست،بسیاری از جوانان ترجیح می دهند این کشور را برای ادامه تحصیل در اولویت قرار دهند.

مراکز علمی این کشور به دلیل داشتن سطح علمی بالا، موفق شده اند مهاجران زیادی را جهت تحصیل ،نه تنها از ایران بلکه از دیگر کشورها جذب کنند.

بر اساس تحقیقات به دست آمده مراکز علمی،مدارس و به خصوص دانشگاه های این کشور به لحاظ کیفیت بالای آموزشی در زمره کشورهای پیشرفته قرار دارد که همین این ویژگی سبب شده تا ایرانیان به ویژه جوانان پس ازگرفتن مدرک دیپلم، این کشور را به عنوان مقصد اصلی برای مهاجرت و تحصیل انتخاب کنند تا ادامه تحصیل خود را در این کشور انجام دهند.

البته دلایل دیگری نیز برای انتخاب ترکیه توسط ایرانیان وجود دارد از جمله نزدیکی به ایران، نداشتن ویزا و تشابه فرهنگی دو‌کشور و… که قبلا به آن پرداخته شد.

دانشگاه های ترکیه

به گزارش خبرنگار مرکز خدمات ترکیهTSC، دانشگاه های دولتی و خصوصي کشور ترکیه که تعداد آنها کم هم نیست به لحاظ علمی از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند و در اکثر شهرهای ترکیه طرفدار زیادی دارند از جمله شهرهای دانشگاهی میتوان استانبول- آنکارا و ازمیر و… را نام برد.

اما دانشگاه های استانبول بیشترین متقاضی را برای تحصیل دارد .یادآور میگردد این دانشگاه ها اکثر رشته های تحصیلی از شاخه های علوم انسانی گرفته تا رشته های فنی و پزشکی را در تمامی مقاطع (لیسانس و‌بالاتر) برای متقاضیان و‌علاقمندان، شامل میشود.این موضوع امتیازی بزرگ برای این کشور محسوب می شود.

مدرک زبان در دانشگاه ها

کسانی که برای تحصیل، ترکیه را انتخاب میکنند باید بدانند یکی از قوانین دانشگاه های این کشور تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی است و داشتن مدرک IELTSیا TAFEL الزامی است.

اگر کسی این مدارک را نداشته باشد باید حدود یکسال در دانشگاه آموزش زبان انگلیسی را بگذراند و یا دوره های زبان ترکی را ببیند.

دانشجویانی که به هر دو زبان مسلط باشند، بعد از برگزاری آزمون و قبولی در دانشگاه مورد نظر خود به راحتی می توانند ادامه تحصیل دهند.

و گاها دیده شده تسلط داشتن به هردو زبان باعث میشود به عنوان فرد ممتاز در دانشگاه مورد نظر شناخته میشود و این موضوع یه امتیاز مثبت برای او لحاظ میگردد.البته در برخي از دانشگاه ها به زبان آلماني و روسي تدريس مي شود.

در حال حاضر در ترکیه ، دانشگاه های استانبول بیشترین دانشجو را دارد همچنین بر اساس آمار رسمی سالانه،تعداد دانشجویان خارجی و بین المللی در این کشور رو‌ به افزایش است و دولت در همین راستا تلاش بسیاری در گسترش و ارتقای این مراکز علمی دارد .

تاکید بر راه اندازی دانشگاه های مشترک ایران و ترکیه با هدف نمایان شدن عظمت تمدن اسلامی

به گزارش خبرنگار ترکیه سرویس TSC این دو کشور دوست و همسایه ،در کنار مناسبات سیاسی و اقتصادی خود تصمیماتی را جهت گسترش سایر مناسبات اتخاذ کردند.

و به منظور توسعه همکاری های علمی و فرهنگی در راستای تامین منافع دو ملت و تبادل استاد و دانشجو و همچنین به نمایش گذاشتن عظمت تمدن اسلامی، راه اندازی دانشگاه مشترک را در دستور کار قرار دادند.

بسیاری از مسئولین دو کشور بر تقویت و گسترش این دانشگاههای مشترک تاکید فراوان دارند و معتقدند همکاری بین دانشگاه های ایران و ترکیه به خصوص تبریز- ترکیه پتانسیل خوبی برای توسعه علمی دو کشور خواهد داشت.

در حال حاضر اولین دانشگاه مشترک یعنی دانشگاه تبریز از ایران و دانشگاه یوزونجو ایل در وان ترکیه راه اندازی شده و قرار است دانشجویان در رشته های مختلف تحصیلی را پذیرش کند.

برخی مسولین نيز چندی پیش اعلام کردند ،این همکاری ها بین ترکیه و استان آذربایجان شرقی در آینده نزدیک گسترش یافته و در راه اندازی دانشگاه مشترک دیگری در ترکیه به تفاهم خواهند رسید و از آن به عنوان قرار داد همکاری دانشگاه های تبریز و ایغدیر ترکیه در قالب پروتکل مولانا نام برده شد.

بر اساس تفاهم نامه دو‌ طرف ، دراین دانشگاه ها دوره های مشترک آموزش در سطوح مختلف تحصیلی برگزار خواهد شد و پذیرش دانشجو از کشورهای منطقه و سایر کشورهای جهان را خواهند داشت.

گفتنی است در حال حاضر شهر تبریز با دارا بودن 15مرکز علمی معتبر دانشجویان زیادی را جذب کرده و به گفته برخی اساتید و مقامات دو کشور این روند می تواند فعالیت خوبی را در تمامی حوزه های علمی ازجمله فلسفه و الهیات فراهم سازد.

در پایان یادآور می شود :اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشور زیبای ترکیه را دارید ،بدانید دانشگاههای این کشور تمام رشته های تحصیلی را در یک مجموعه ندارند و دانشکده ها به صورت تفکیک شده در مکانهای جدا هستند.

لذا با توجه به کثرت دانشگاههای این کشور ،اگر سوالی در خصوص تحصیل و روند آن و میزان هزینه های آن در این کشور را دارید میتوانید از طریق واتس اپ و اینستاگرام مرکز خدمات ترکیه TSC اطلاعات لازم را کسب نمایید و مطمئن باشید کارشناسان و مشاوران این مرکز ، در انتخاب رشته و دانشگاه دلخواهتان و همچنین معرفی بهترین مراکز علمی دراستانبول و دیگر شهرهای ترکیه کمک شایانی به شما خواهند کرد تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا