اخبار

آشتی دولت ترکیه با دانشنامه ویکی پدیا

حتما برایتان پیش آمده که در سایت گوگل نام شخص یا مکان یا هر موضوع دیگری را سرچ کرده باشید و اولین سایتی که گوگل به شما پیشنهاد می دهد سایت ویکی پدیا بوده است.

ویکی پدیا چیست؟

ویکی پدیا یک دانشنامه آزاد است که در آن می توان در مورد هر موضوعی اطلاعات لازم را کسب کرد. این اطلاعات می تواند در مورد یک فرد معروف، یک دانشمند –یک مکان تاریخی –یک شهر و.. باشد.
که از طریق این سایت خوب و کامل قادر خواهید بود به راحتی به تاریخچه- جداول و نمودار ها-آمار ها-مقالات و ..دسترسی پیدا کنید.
ویکی پدیا مبتنی بر وب با محتوایی آزاد می باشد که اطلاعاتش را از خود کاربران و همکاران داوطلب بدست می آورد. و این امکان را به کاربران خود می دهد که کلیه مطالب و مقالات را پس از مشاهده و مطالعه اگر لازم بود آن را ویرایش کنند!

ویکی پدیا
ویکی پدیا


اعتبار این دانشنامه گاها مورد اختلاف بوده است برخی آن را ستودنی و برخی دائم از آن انتقاد می کنند. اما چیزی که در مورد این دانشنامه جالب است انتشار مطالب بصورت رایگان –قابلیت ویرایش و مهمترین خصوصیت آن سیاست بی طرفانه آن می باشد.
ناگفته نماند که ویکی پدیا در اکثر مقالات خود با ذکر منابع و ماخذ مطلب را به پایان می رساند که این موضوع نشان از اعتبار این سایت پر طرفدار است.

ویکی پدیا دانشنامه ای چند زبانه

به گزارش مرکز خدمات ترکیهTSC این دانشنامه آزاد به چندین زبان مختلف قابل استفاده است و مردم اغلب کشور ها قادر به کسب اطلاعات در مورد موضوع مورد نظر خود از این سایت هستند.
یکی از این زبانها فارسی است که در کشور های ایران- افغانستان- تاجیکستان و ازبکستان که زبان رسمی شان فارسی است قابل استفاده است.
یکی دیگر از این زبانها در ویکی پدیا زبان ترکی است. اما این دانشنامه برای مردم کشور ترکیه به راحتی سایر کشور ها قابل استفاده نبود.

ویکی پدیا در ترکیه

بدلیل برخی مسائل سیاسی استفاده از این سایت برای کاربرای ترک زبان ممنوع شده بود یا بقول امروزی ها فیلتر شده بود. و کاربران برای ورود به این سایت می بایست از فیلتر شکن استفاده می کردند .
این در حالی است که حدود 3 سال این محرومیت برای کاربران ادامه داشت. و همین چند روز پیش بود که دیوان قانون اساسی ترکیه که عالی رتبه ترین دادگاه این کشور به شمار می رود، با بیان اینکه مسدود بودن ویکی پدیا به نوعی نقض آزادی بیان است رای به رفع فیلتر این سایت پر طرفدار داد.

ویکی پدیا


و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات این کشور پیرو همین حکم اقدام به رفع فیلتر این دانشنامه آزاد نمود. و هم اکنون این سایت برای کلیه کاربران ترکیه باز و در دسترس می باشد.
این موضوع در سال نو میلادی عیدی خوبی برای مردم ترکیه بخصوص دانشجویان ترک وکاربران است چون ویکی پدیا منبع معتبر و مفصلی برای تحقیقات علمی می باشد.

در پایان اگر مایل به دریافت مشاوره در خصوص خرید ملک -ثبت رسمی و قانونی ازدواج- طلاق-اقامت دائم و موقت- ثبت شرکت ، مهاجرت و کسب و کار و سرمایه گذاری هستید می توانید با مرکز خدمات ترکیه TSCسوالات خود را از طریق واتس اپ با کارشناسان ما مطرح نمایید و پاسخ لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا